Polski przemysł muzyczny przeżywa prawdziwą fazę rozkwitu. Na scenie nieustannie pojawiają się nowi utalentowani artyści, ale podziemna, niezależna scena również prezentuje świetną formę. Bardzo cieszy fakt, że w ostatnich latach „underground” uległ znacznej profesjonalizacji pod względem technicznym. Kiedyś do nagrywania muzyki wystarczył prosty mikrofon zawieszony na żyrandolu i komputer z podstawową kartą muzyczną. Uzyskiwana w ten sposób jakość dźwięku była, mówiąc delikatnie, daleka od ideału, ale to nie było istotne. Często talent przyćmiewał braki sprzętowe, a młodzi ludzie mogli robić to, co kochają najbardziej – tylko to się liczyło, przesterami nikt się nie przejmował. Dziś rynek się zmienia, zmienił się też odbiorca. Wymagania wobec wykonawców wzrosły i pomimo, że na pierwszym miejscu wciąż pozostają umiejętności, to słuchacz wymaga, żeby talent wokalno-muzyczny był uzupełniony o czystość brzmienia. Nie jest istotne, czy płyta jest wydana nakładem wielkiej wytwórni, czy artysta promuje ją samodzielnie. Dla słuchaczy jest to oczywista korzyść – podziemie muzyczne reprezentowane jest przez ambitnych ludzi, tworzących wartościową muzykę, a twórczość dostaje profesjonalną oprawę studyjną. W rezultacie słucha się tego jak produkcji zawodowców.
Studia nagraniowe również uległy zmianom na lepsze. Realizacja wokali odbywa się w nich z użyciem najlepszych mikrofonów studyjnych, w specjalnie przystosowanych do tego kabinach nagraniowych. Wytłoczki do jajek to już relikt przeszłości, teraz stosuje się profesjonalne maty wygłuszające. Uzyskiwana jakość dźwięku jest powalająca i śmiało może konkurować z najlepszymi produkcjami zza oceanu.
Ale możliwość nagrania ścieżek wokalnych i instrumentalnych to jeszcze nie wszystko. Dzisiejsze studio musi sprostać wymogom wielu gatunków muzycznych: od rocka, przez house aż po rap. W studiu powinna być możliwość robienia podkładów muzycznych, konieczny jest też miks mastering. Wyposażenie pozwalające producentom muzycznym na „rzeżbienie” beatów to niemal obowiązek. Komputer ma swoje ograniczenia, więc do bardziej zaawansowanych produkcji konieczny jest sampler. Nie obejdzie się również bez MPC, czyli popularnej beat-maszyny i profesjonalnych adapterów. O takich oczywistościach jak najwyższej klasy nagłośnienie odsłuchowe nie trzeba nawet wspominać.
Skoro studia dają możliwość tworzenia muzyki i rejestracji głosu, trzeba to wszystko jakoś połączyć. Temu właśnie służy mix mastering. Producent muzyczny docina poszczególne sample pod linie wokalu, oczyszcza szumy, wyostrza tony i nakłada efekty. Do tego procesu niezbędna jest rozbudowana konsola miksująca.
Jak można namierzyć studio, które w pełni profesjonalnie wykona dla nas mastering lub re-mastering nagrań? To bardzo proste – wystarczy wpisać do wyszukiwarki frazę mastering studio, wcisnąć enter i gotowe. Można też popytać znajomych z branży muzycznej. Samemu masteringowi warto jest poświęcić trochę czasu, gdyż to właśnie ten proces decyduje o finalnym brzmieniu nagrania.